Formannskapsmøte i to runder torsdag 6. november

Torsdag 6. november var det langdag i formannskapet, med et to-delt møte. Første delen et arbeidsmøte knyttet til det nylig framlagte budsjettforslaget. Da den økten var unnagjort, sto de politiske sakene for tur. Herunder spørsmålet om tilskudd til driften av den nye markedsføringsportalen «Bo, leve, jobbe i Lister». Del to kan du nå se i opptak på Kommune-TV.

Torsdag 6. november var det langdag i formannskapet, med et to-delt møte. Første delen et arbeidsmøte knyttet til det nylig framlagte budsjettforslaget. Da den økten var unnagjort, sto de politiske sakene for tur. Herunder spørsmålet om tilskudd til driften av den nye markedsføringsportalen «Bo, leve, jobbe i Lister». Del to kan du nå se i opptak på Kommune-TV.

Litt om de politiske sakene

Blant de politiske sakene som formannskapet skulle ta stilling til i dette møtet var klage på avslag om omsorgsbolig, og videreføring av leieavtalen med Thalamus eiendom i fem nye år. Avtalen gjelder Allen 16, lokalene som brukes til Lyngdal legesenter. På saklisten sto også en gammel gjenganger kalt Audnedalspakken. Den saken handlet om en del interne budsjettendringer for å finansiere merforbruk på noen prosjekter, og for å rydde i budsjettrammen på nå ferdigstilte prosjekter. Den samlede budsjettrammen i Audnedalspakken var ikke foreslått endret. Denne saken ble besluttet utsatt.

I tillegg skulle formannskapet ta stilling til en gjenganger som gjelder salg av en kommunal eiendom i Austad, og en søknad fra Lyngdal By om et årlig tilskudd på 200.000 kr i 2025, 2026 og 2027, til sammen 600.000 kr til rekrutterings- og markedsførings-prosjektet «Bo, leve, jobbe i Lister». En digital portal som skal vise hva regionen har å by på av fritidstilbud, botilbud, jobbtilbud osv. Prosjektet har sin bakgrunn i regionplan Lister 2030 og i Listersamarbeidet.

Skjermdump av den nye portalen «Bo, leve, jobbe i Lister», som viser utsikt over Lyngdal
Skjermdump av den nye portalen «Bo, leve, jobbe i Lister».

Spørsmål om videreføring av samarbeidsavtalen med Lister Nyskaping i nye tre år var også blant de politiske sakene, i tillegg til en sak om deltagelse i KS Lokaldemokratiundersøkelse 2025.

Medarbeidersamtale og lederavtalen med kommunedirektør Kjell Olav Hæåk sto også på saklisten. Denne gikk for lukkede dører. Det gjorde også klagesaken knyttet til avslag på søknad om omsorgsbolig.

Blant referatsakene til møtet var svar på brevet fra ordføreren i Lyngdal til ordføreren i Kryvyi Rih om avslutning av vennskapssamarbeidet.

Litt om arbeidsmøtet

Arbeidsmøtet i såkalt utvidet formannskap startet kl. 09, og holdt på fram til kl. 11.30. Utvidet formannskap innebærer at også Industri- og næringspartiet (INP) får delta i dette møte. De har i utgangspunktet ikke fast plass i formannskapet.

Tema for arbeidsmøtet var kommunedirektørens nylig framlagte forslag til årsbudsjett og økonomiplan for årene 2026 til 2029, og budsjettveien videre. Møtet var satt av til refleksjoner, spørsmål og kommentarer. Til stede for å svare på spørsmål fra de folkevalgte var både kommunedirektøren, stabssjefer og kommunalsjefer.

Denne delen av formannskapet ble det ikke strømmet fra, men også arbeidsmøtet var åpent for presse og publikum. Forslaget til årsbudsjett 2026 og økonomiplan 2026-2029 kan du lese mer om her:

Lenke: Lyngdal ved et veiskille

Årets budsjettkonferanse ble holdt i Lyngdal rådhus torsdag 30. oktober. Via lenken under finner du opptaket fra den:

Lenke: Budsjettkonferansen 30.10.25

Bilde av økonomisjef Elin Rugland Falkum og kommunedirektør Kjell Olav Hæåk
Torsdag 30. oktober presenterte de forslaget til årsbudsjett og økonomiplan. Foto: Ole Åsmund Brattfjord, Lyngdal kommune

Se møtet her

Opptaket fra det ordinære formannskapsmøtet, med behandling av de politiske sakene, finner du via knappelenken under:

Lenke: Formannskapet 06.11.25

Litt praktisk informasjon om Kommune-TV

Velg kameravinkel selv

I menylinjen under TV-bildet kan du velge mellom tre kameravinkler. Det er «Podiet», som filmer mot talerstolen, mens kameravinkelen «Salen» viser hele møterommet.

Illustrasjon valg av kameravinkler

Dersom det underveis i et møte vises ting på lerret, og du ønsker å få dette opp på din egen skjerm, velger du kameraet som heter «Projektor». Dette kameraet er kun aktivt når projektoren er slått på. Vær obs på at det av og til brukes eldre PC-er som ikke klarer å kommunisere med kameraet «Projektor». Da får du kun opp et vindu hvor det står «No signal». Hvis du opplever dette, kan du alternativt følge presentasjonene ved å velge kameraet som heter «Podiet».

De redigerte opptakene fra møtene finner du senere i arkivet på Kommune-TV.

I dette arkivet kan du i menyen til venstre sortere på kategorier. Er det bestemte saker du er på jakt etter fra tidligere møter, er søkefunksjonen et godt verktøy å benytte.

Lenke til TV-arkivet

  • Opptak fra formannskap og kommunestyre arkiveres i fire år
  • Opptak fra utvalgsmøter beholdes i arkivet i 100 dager

Enkelte opptak vurderes å ha såpass stor arkivmessig og/eller historisk verdi, at de beholdes utover fire år/100 dager. Disse opptakene er i arkivet markert med *

Om redigering

Alle opptak fra politiske møter redigeres før publisering i TV-arkivet. Det innebærer at pauser og annen dødtid klippes bort, samt at starttidspunktene for hver enkelt sak er korrekt satt, slik at du som seer enkelt kan navigere til den eller de sakene du er interessert i å se. Utover det er opptakene identisk med direktesendingen.

Kontaktinfo for henvendelser

Postmottak og arkivtjeneste
Lyngdal rådhus
Postboks 353, 4577 Lyngdal

Sist endret: 06.11.2025